zwiedzanie: 10 października 2015 / 2 edycja
Twierdza Chełmno Schron amunicyjny w Stolnie
Schron amunicyjny w Stolnie

Wędrówka po umocnieniach Twierdzy Chełmno to ciekawa propozycja dla turystów, krajoznawców, pasjonatów architektury obronnej oraz miłośników przyrody; to okazja do spędzenia wolnego czasu, spotkania ciekawych ludzi i poznania historii okolic Chełmna. Obiekty dawnej Twierdzy Chełmno są zlokalizowane z dala od miasta, rozmieszczone w pewnych odległościach od siebie w zróżnicowanym terenie, są przykładem niewykorzystanej sztuki fortyfikacyjnej z początku XX wieku. W ich skład wchodzą zabytkowe forty i schrony piechoty sprzed I wojny oraz budowle z końca 1944 r.

Organizatorzy zapewniają przejazd autokarem do wybranych obiektów i przewodnictwo w terenie. Podczas wycieczki odbędzie się prezentacja multimedialna nt. historii, budowy i znaczenia militarnego Twierdzy Chełmno, obecnego stanu oraz jej przyrodniczego znaczenia. Na trasie przewidziano ciepły posiłek. Wycieczka potrwa ok. 9 godzin, będzie także okazją do zdobycia odznak krajoznawczych oraz okolicznościowych wydawnictw.

Program zwiedzania 10.10.2015

1. Zbiórka uczestników o godzinie 9.00 przed zamkiem w Świeciu (parking bezpłatny).

2. Wejście do podziemi Zamku.

Prezentacja multimedialna nt. nietoperzy, potencjalnych zagrożeń oraz planów zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 PLH040025.

3. Przejazd autokarem do świetlicy wiejskiej we wsi Kiełp.

Prezentacja multimedialna nt. Twierdzy Chełmno historii budowy, lokalizacji umocnień oraz przykładu zintegrowanej ochrony środowiska przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego. Zapoznanie uczestników z trasą wycieczki, regulaminem i zasadami zwiedzania.

4.Przejście ok. 0,5 km do schronu piechoty IR1 w Kiełpiu.

Zwiedzanie obiektu militarnego zaadaptowanego na zimowisko dla nietoperzy.

5. Przejazd autokarem do Fortu I w Watorowie.

Fort I pochodzi z lat 1901-1903, został wybudowany jako jeden z pierwszych obiektów Twierdzy Chełmno.

6. Przejazd autokarem do Fortu II w Dorposzu.

Spotkanie przy ognisku z przedstawicielem Fundacji Twierdza Chełmno. Omówienie zakresu działalności Fundacji oraz możliwości zagospodarowania obiektów fortecznych Twierdzy Chełmno.

7. Przejście ok. 1,5 km przez dolinę rzeki Fryby do schronu piechoty UR2.

Zwiedzanie urokliwego miejsce gdzie lokalizacja obiektów fortecznych nawiązuje do ukształtowania terenu.

8. Przejście ok. 1,5 km do Fortu III Małe Czyste wybudowanego w 1904 roku.

9. Przejście ok. 1,2 km do schronu piechoty UR3.

Schron pochodzi z lat 1908-1909, zamiast okien w tylnej ścianie posiada strzelnice. Z tego miejsca roztacza się widok na okolicę i jezioro Małe Czyste.

10.Przejście ok. 1,0 km do schronu piechoty IR4 w Stolnie.

Kolejny przykład adaptacji obiektu militarnego na zimowisko dla nietoperzy.

11. Przejście ok. 0,7 km do Fortu IV w Stolnie.

Fort zwany dawniej Nałęcz Zachód, jako jedyny jest położony zaledwie 250 metrów od drogi krajowej nr 91 łączącej Gdańsk z Toruniem.

12. Przejazd autokarem w okolice wsi Rybieniec.

13. Przejście czerwonym szlakiem turystycznym ok. 0,7 km do schronu piechoty UR 4 w Klamrach.

Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenia Twierdza Chełmno, żołnierska grochówka, diorama obozowiska, żywy pokaz, prezentacja i omówienie wyposażenia oraz sprzętu uzbrojenia żołnierzy 66 pułku piechoty stacjonującego w Chełmnie, omówienie prawnych podstaw eksploracji wykrywaczami metalu i pokaz sprzętu w praktyce.

14. Wędrówka od 2 do ok. 4 km po leśnych ostępach w Klamrach.

Poszukiwanie polskich obiektów 66 pułku piechoty z 1930 roku oraz ukrytych niemieckich schronów typu Ringstand 58c zwanych potocznie Tobruk z końca II wojny światowej.

15. Wręczenie dyplomów, pamiątkowych odznak i upominków.

16. Powrót autokarem do miejsca zbiórki na parking przy zamku w Świeciu, oficjalne zakończenie wycieczki.