Wędrówka po umocnieniach Twierdzy Chełmno to ciekawa propozycja dla turystów, krajoznawców, pasjonatów architektury obronnej oraz miłośników przyrody; to okazja do spędzenia wolnego czasu, spotkania ciekawych ludzi i poznania historii okolic Chełmna. Obiekty dawnej Twierdzy Chełmno są zlokalizowane z dala od miasta, rozmieszczone w pewnych odległościach od siebie w zróżnicowanym terenie, są przykładem niewykorzystanej sztuki fortyfikacyjnej z początku XX wieku. W ich skład wchodzą zabytkowe forty i schrony piechoty sprzed I wojny oraz budowle z końca 1944 r.
Organizatorzy zapewniają przejazd autokarem do wybranych obiektów i przewodnictwo w terenie. Podczas wycieczki odbędzie się prezentacja multimedialna nt. historii, budowy i znaczenia militarnego Twierdzy Chełmno, obecnego stanu oraz jej przyrodniczego znaczenia. Na trasie przewidziano ciepły posiłek. Wycieczka potrwa ok. 9 godzin, będzie także okazją do zdobycia odznak krajoznawczych oraz okolicznościowych wydawnictw.
Prezentacja multimedialna nt. nietoperzy, potencjalnych zagrożeń oraz planów zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 PLH040025.
Prezentacja multimedialna nt. Twierdzy Chełmno historii budowy, lokalizacji umocnień oraz przykładu zintegrowanej ochrony środowiska przyrodniczego i dziedzictwa kulturowego. Zapoznanie uczestników z trasą wycieczki, regulaminem i zasadami zwiedzania.
Zwiedzanie obiektu militarnego zaadaptowanego na zimowisko dla nietoperzy.
Fort I pochodzi z lat 1901-1903, został wybudowany jako jeden z pierwszych obiektów Twierdzy Chełmno.
Spotkanie przy ognisku z przedstawicielem Fundacji Twierdza Chełmno. Omówienie zakresu działalności Fundacji oraz możliwości zagospodarowania obiektów fortecznych Twierdzy Chełmno.
Zwiedzanie urokliwego miejsce gdzie lokalizacja obiektów fortecznych nawiązuje do ukształtowania terenu.
Schron pochodzi z lat 1908-1909, zamiast okien w tylnej ścianie posiada strzelnice. Z tego miejsca roztacza się widok na okolicę i jezioro Małe Czyste.
Kolejny przykład adaptacji obiektu militarnego na zimowisko dla nietoperzy.
Fort zwany dawniej Nałęcz Zachód, jako jedyny jest położony zaledwie 250 metrów od drogi krajowej nr 91 łączącej Gdańsk z Toruniem.
Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenia Twierdza Chełmno, żołnierska grochówka, diorama obozowiska, żywy pokaz, prezentacja i omówienie wyposażenia oraz sprzętu uzbrojenia żołnierzy 66 pułku piechoty stacjonującego w Chełmnie, omówienie prawnych podstaw eksploracji wykrywaczami metalu i pokaz sprzętu w praktyce.
Poszukiwanie polskich obiektów 66 pułku piechoty z 1930 roku oraz ukrytych niemieckich schronów typu Ringstand 58c zwanych potocznie Tobruk z końca II wojny światowej.